Неділя, 19.05.2024, 23:17
Вітаю Вас Гість | RSS

КЗ "Малобілозерська ЗОШ І-ІІ ступенів №2"

Меню сайту

Наше опитування
Оцените мой сайт
Всього відповідей: 6

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Головна » 2018 » Жовтень » 15 » 14 жовтня - Свята Покрова!
14:47
14 жовтня - Свята Покрова!

Улюблена Богом перлина,

Для всіх Українців одна,

Козацька моя Україна

Хлібів золотих сторона.

14 жовтня ми відзначаємо-Свято Покрови Пресвятої Богородиці,покровительки українського козацтва та День  Захисника України.

Чотирнадцятого жовтня відзначається одне з найбільш шанованих свят в Україні - свято Покрови Пресвятої Богородиці, або, як зазвичай кажуть, "Покрови" чи "Святої Покрови".

За легендою, у цей день військо давніх русів на чолі з Аскольдом взяло в облогу Константинополь. Мешканці міста в гарячій молитві звернулись до Божої Матері з проханням про порятунок. Богородиця з'явилася перед людьми та вкрила їх своєю покровою (омофором). Після цього вороги вже не могли побачити цих людей. Як вказують деякі джерела, вражений Аскольд та його дружинники прийняли святе хрещення і стали християнами.

На території України найдавнішою церквою, присвяченою святу, є церква в селі Сутківці Хмельницької області, зведена у 1467 році як фортеця. 

Для козаків Покрова була найбільшим святом. Цього дня відбувалися вибори нового отамана.

Наші лицарі вірили, що свята Покрова охороняє їх, а Пресвяту Богородицю козаки вважали своєю заступницею і покровителькою. На Запорожжі була церква святої Покрови. Козаки збудували також багато однойменних храмів та шанували особливо ікони Покрови. Деякі Покровські храми, переважно ХVIII століття, вціліли до нашого часу. Перлинами української архітектури можуть вважатися Покровський собор Харкова, зведений у 1689 році, у стилі мішаного козацько-московського бароко, та київська трибанна церква Покрови на Подолі, збудована у 1766 році Григоровичем-Барським.

Відомий дослідник звичаїв українського народу Олекса Воропай писав, що після зруйнування Запорозької Січі в 1775 році козаки, що пішли за Дунай в еміграцію, взяли із собою образ Покрови Пресвятої Богородиці. Впродовж століть в Україні це свято набуло ще й козацького змісту та отримало другу назву - Козацька Покрова. З 1999 року свято Покрови в Україні відзначається як День українського козацтва.

1942 року в цей день було офіційно утворено Українську Повстанську Армію, яка теж обрала собі свято Покрови за день Зброї, віддавшись під опіку святої Матері Богородиці. Українська Повстанська Армія боролася за самостійну Україну, воювала проти польської Армії Крайової, гітлерівської Німеччини і Радянського Союзу. Таким чином, Покрова святкується в нас не тільки як народно-релігійне, а й національне свято.

"Покрова накриває траву листям, землю - снігом, воду - льодом, а дівчат - шлюбним вінцем". В українських селах до сьогодні дотримуються давньої народної традиції грати весілля після Покрови. Шлюбна пора в Україні - від Покрови і до початку Пилипівки. До Покрови завершувався період сватань і приготування до весіль, який починався після Першої Пречистої.

Дівки, яким надокучило дівувати, молилися: «Свята мати Покровонько, покрий мені головоньку, хоч ганчіркою, аби не зостатися дівкою», «Мати-Покрівонько, покрий Матір сиру Землю і мене молоду».

А на Поділлі дівчата казали: «Свята мати, Покровонько, завинь мою головоньку, чи в шматку, чи в онучу — най ся дівкою не мучу!»

У Карпатській Україні до Покрови поверталися всі пастуші отари з полонин і завершували останню мандрівку чумаки.

Для того, щоб усі члени сім'ї були здоровими, на Покрову старша господиня брала вишитого рушника, що був над іконою Богородиці, і розвішувала його над вхідними дверима.

В народі збереглося повір'я, що у Пресвятої Діви є опікун Покров, якого просили: "Батеньку Покров, накрий нашу хату теплом, а господаря - добром".

Народні прикмети:

  • Яка погода на Покрову, такою буде і зима.
  • Якщо лист з берези та дуба на Покрову впаде чисто - до легкого року, а нечисто - до суворої зими.
  • Якщо у вишні листя опаде до 14 жовтня - зима буде тепла, якщо ж вишня зелена - зима буде люта.
  • Якщо до цього дня не спадає з вишень листя - на теплу зиму, а звільниться - на сувору.
  • Зранку вітер з півдня, а по обіді із півночі - початок зими буде теплим, але згодом похолодніє.
  • Якщо вітер з півдня низовий - зима буде теплою, з півночі горішний - холодною, із заходу - сніжною; коли ж протягом дня вітер змінюватиме напрямок, то і зима буде нестійкою.
  • Якщо в цей день сніг не покрив землю - не покриє в листопаді та грудні.
  • На Покрову вітер - весна буде вітряна.
  • Відліт журавлів до Покрови - на ранню зиму.
  • Якщо на Покрову сніг - буде багато весіль.
  • Хто сіє по Покрові, не має дати що корові.
  • На Покрову віє вітер з півночі - зима буде холодна і з великими снігами, з півдня - буде тепла зима.
  • Якщо на Покрову випав сніг, то буде він і в Дмитрів день (8 листопада).
  • Відліт журавлів до 14 жовтня - бути ранній зимі.
  • Білка до Покрови змінить шубку - зима буде добра.

А ось у нашій школі , свято  «Слава Україні ,Героям Слава!»ми відзначили 12 жовтня. На святі був присутній  учасник бойових дій – Ільницький Максим Дерендійович, який виступив перед  колективом школи  зі словами привітання від імені ветеранів АТО.

Також ми не могли в цей день не згадати наших героїв,які загинули в АТО, зокрема наших земляків-Зелінського Г.В. , Жукова О.І.та всіх українців,які віддали своє  життя за самостійність і незалежність України.Вшанували пам´ять про цих героїв –хвилиною мовчання.

Продовжили свято віршами,українськими піснями , танцями.Учні старших класів показали всім присутнім кумедну сценку «Посвята у козаки».

Друга  частина  свята –була присвячена Козацьким розвагам. Під запальні козацькі музики,діти змагалися,перемагали.

А ще на святі звучали тематичні пісні під гітару у  виконанні нашої гості, студентки ЗНУ-Телюпи Євгенії.  Як же весело було на святі!!!!!!

Ми з вами ,живемо на цій славній землі українській і повинні знати про подвиги своїх запорожців.

То ж вітаємо всіх зі Святом Покрови Пресвятої Богородиці  та Днем Захисника України! 

Автор статті: Рябчук А.М.

Переглядів: 411 | Додав: malabschool2f | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Вхід на сайт

Пошук

Календар
«  Жовтень 2018  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Архів записів

Друзі сайту
  • Офіційьний блог
  • uCoz Спільнота
  • FAQ по системі
  • База знань uCoz